Aki az ideológián túlnéz, annak egyértelmű, hogy orosz szakértelem nélkül nem fenntartható a jelenlegi atomerőművi infrastruktúra Európa számos országában – jelentette ki rádiónkban Tóth Máté energiajogász. A Roszatom mellett nem csupán az szól, hogy számos erőmű orosz, vagy egykori szovjet technikával létesült az unió tagállamaiban, ráadásul az oroszok olcsóbban dolgoznak, mint amerikai, vagy francia versenytársaik, hanem az is, hogy az erőművek hosszútávú üzemeltetésben is a Roszatomnak van a legnagyobb rutinja. A szakember meglátása szerint az uniós szankciós politika mostanra eljutott oda, hogy a 11. szankciós csomagba már menthetetlenül belekerül a nukleáris energia felhasználásának korlátozása, amely – ha Magyarországnak sikerül is mentességet kiharcolni -, jó eséllyel mégis hatással lehet a Paks II beruházásra.
Az energiajogász arra hívta fel a figyelmet, hogy itt nem a következő, mondjuk két évre vonatkozó mentesség az, amire Magyarországnak szüksége lenne a projektnél, hanem a következő 50-re és a javaslat nem erről szól. Tóth Máté emlékeztetett arra, hogy a külügyminiszternek április 11-én többek között azért kellett Moszkvába utaznia, hogy újra gombolják a most már 9 éves szerződéses rendszerünket az eddigi szankciók miatt.
Az energiajogász kétségbeejtőnek tartja, hogy Európában az Unió mellett Németország is az energiabiztonság elé helyezi az ideológiai szempontokat és a tartományi tiltakozások ellenére a szövetségi kormány leállíttatta az utolsó három, még üzemben lévő atomerőművét.